OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

MUDr. Milan NAGY knihy :)  books

Belsky

Stanislav Belsky

Na tohto pána už svet asi zabudol. Bol profesionálny boxér, ktorý sa po rokoch slávy napokon usadil v Melbourne. Poznal som ho osobne, ako aj jeho manželku. Na nete som o ňom našiel týchto pár záznamov:

Standove zápasy:

https://fightstat.com/boxer/world/most-wins.html?keyword=Belsky

https://boxerlist.com/boxer/stanislav-belsky/218233/

Zápasy z Pražskej Lucerny:

https://fightstat.com/location/lucerna-hall-prague-czech-republic.html

Na popud bývalej novinárky z Mladej Fronty M. Čechovej som napísal do mesačníku Polygon, kde o ňom uverejnili jednu jeho príhodu, tak ako ju sám povyprával. Prikladám aj sken stránok spomínaného magazínu, jeho meno a adresu som z príbehu vynechal.

LEKCIA / STEVEN NAGY

        Ako tisíce našich krajanov po 2. svetovej vojne, opustil so svojou manželkou vlasť v srdci Európy a usadil sa v ďalekej Austrálii. Prešiel cez podobné útrapy ako skoro každý emigrant. Musel sa boriť s ťažkosťami tak ako každý jeden na kontinente pod Južným krížom, ale pomaly sa pozbieral a založil si svoju novú existenciu. Ako emigrant nemal podporu svojich blízkych, ako to má skoro každý v pôvodnej vlasti. Musel myslieť aj na staré kolená, a preto si zakúpil malú parcelu na okraji veľkomesta kde žil a kde pomýšľal raz postaviť domček.

        Roky šli, mesto rástlo do šírky a obrástlo aj tú parcelu, ktorá bola kedysi na okraji. Okolo vystavali nové domy, prisťahovali sa tam mladé rodiny s deťmi. Bohužiaľ on sám rozšírenie svojej rodiny premeškal, ale jeho sen - aspoň vlastniť pekný domček - ho neprešiel ani na jeseň jeho života. A tak raz začal stavať. Chodieval na stavenisko každý víkend, aby aspoň niečo urobil sám. Keď už bol domček pod strechou a on mohol s uspokojením konštatovať že jeho sen sa splnil, objavil sa problém. Často nachádzal svoju novostavbu v neporiadku, nástroje rozhádzané, odcudzené, stavebný materiál poškodený. Nepomohlo ani ohradenie parcely.

        Mladé austrálske rodinky usídlené kolom dokola vychovávali deti a pri nedostatku rodičovskej opatery z nich často vyrastali mladí delikventi. Zopár takých si v „cul de sac“ rozostavaného domčeka našlo svoj „kulturák“. Trpel to po istú dobu, ale jeho trpezlivosť ho po čase prechádzala. Pokúsil sa priateľsky dohovoriť s mladými vandalmi, ale v očiach výrastkov starý muž nebudil žiaden rešpekt. Neskôr, jedného dňa, našiel vnútro svojej radosti a pýchy s rozbitým oknom a dočmáranými stenami. Dobre vedel kto to urobil, ale bol bezmocný, a ani pomoc od rodičov tých výrastkov, od svojich susedov, nemohol očakávať. Doba sa zmenila, deti ovládajú rodičov a nie naopak.

        Jeho frustrácia vyvrcholila, keď sa ako obyčajne vrátil na inšpekciu pred koncom týždňa a našiel skupinu piatich výrastkov pofajčievať na schodoch pred vchodom do svojho domčeka. Ani brvou nehli a kľudne pohŕdavo tam ďalej sedeli, očakávajúc dobrú zábavu s týmto čudným dedkom, podľa podivného prízvuku wogom. Na jeho otázku čo tam robia si najväčší z nich odpľul a znudene mu do tváre frkol vajgla. Na obrovské prekvapenie ostatných, starký chytil „vodcu“ za tričko a neuveriteľnou silou ho odhodil nabok. Okamžite sa atmosféra vyostrila: Ako sa opovažuje nejaký starček ... a navyše on je sám, nás je päť ... to bude malina mu dať lekciu! Vodca zahanbene vyskočil, ale než sa stačil rozohnať, dostal pravačkou do sánky, až sa zapotácal. Všetci už stáli na nohách a rešpekt sa začal vkrádať do ich hláv ... Jeden z mladých vandalov sa načiahol po latke a ... nestihol ju použiť - starček s bielymi vlasmi mu majstrovsky zdrapol palec, skrútil, až mladík od bolesti zakvílil, pustil latu a skrútený si sadol na zem. Keď sa tretí s nadávkami a v boxerskej póze priblížil, dostal ľavačkou do plexus solaris až mu dych vyrazilo! Zvyšní dvaja s prekvapením veľmi rýchlo pochopili, že svoje šance voči starčekovi precenili. S potupou, bezmocne, so škrípajúcimi zubami a tichými nadávkami sa pobrali preč. Už nikdy viac po tomto incidente nemal náš európsky wog* s mladými nevychovancami problém. Výrastkovia sa nikomu „nepochválili“, že ich piatich zlikvidoval jeden samotný starček. Treba však dodať, že nikto z nich netušil, že lekciu rešpektu ku starším ľuďom, ktorú im nedali rodičia, im dal jeden z legendárnych boxerov z krajiny v strede Európy.

*wog: V Austrálii sa pojem „wog“ (hmla) vzťahuje na obyvateľov juhoeurópskych alebo stredovýchodných etnických spoločenstiev. Po druhej svetovej vojne sa tento pojem rozšíril aj na prisťahovalcov z oblasti Stredozemného mora a Blízkeho východu. „Hmla“ sa dnes používa najmä na miestach (napríklad v Sydney a Melbourne) s výrazným počtom juhoeurópskych Austrálčanov, ako aj mimoeurópskych obyvateľov Stredného východu. Podobne ako v prípade iných slangových a vulgárnych výrazov používaných v súčasnej austrálskej angličtine sa výraz „wog“ môže používať v odlišných kontextoch buď agresívne, alebo aj láskavo. V austrálskej angličtine sa slovo „wog“ používa aj ako slangové slovo pre choroby ako prechladnutie alebo chrípka, napríklad: „Krepírujem s wogom“.

PS: "Anéško, dojďi o víkendu domú, děláme zabijačku - co děláš?"  "Piju gin s tonicem."  "No tak se seberte i s ťím svým Tondou a dojděte!"

wink  laugh  cheeky